سیستم صوتی استخر و سونا

سیستم صوتی مناسب استخر، سونا و جکوزی

زیبا، لایق اعتماد

در سیستم صوتی استخر اکلر همواره باید توجه کرد که با توجه به نوع استفاده بلندگوها در محیط استخر نیاز به بلندگوهای ضد آب می‌باشد که کمپانی اکلر ( Ecler ) دارای محصولات متنوعی در این زمینه می‌باشد.

کیفیت، آرامش خاطر در سیستم صوتی مناسب استخر

امروزه سیستم‌های صوتی در مکان‌های گوناگون، از جمله فضاهای تفریحی و ورزشی کاربرد فراوانی برای جذب مشتری  دارند. استفاده از سیستم صوتی خوب و با کیفیت در استخر و سونا باعث ایجاد حس آرامش و لذت بیشتر مراجعین خواهد شد.

پیجینگ، اعلام

همچنین میتوان از سیستم صوتی جهت پیجینگ و یا اعلام اطلاعیه‌ها در محیط عمومی استفاده کرد. در اماکنی مانند استخرها که فضای وسیعی دارند، نیازمند سیستم پیجینگ برای اطلاع رسانی و هشدار در زمان وقوع خطر می باشند. این سیستم‌ها صدا را با بالاترین کیفیت به تمامی نقاط سالن می رسانند.

 

سیستم صوتی استخر مقاوم، سازگار

توجه داشته باشید، سیستم صوتی مناسب استخر و سونا باید در برابر رطوبت و دما های بالا مقاوم و سازگار نیز باشد.

 

انواع تجهیزات صوتی مناسب استخر

  • بلندگو ضد آب
  • آمپلی فایر
  • میکروفون رومیزی

بلندگو ضد آب

بلندگوها یکی از ابزارهای پرکاربرد در سیستم صوتی استخر و سونا هستند. همانطور که می دانید دستگاه‌های الکترونیکی به آب حساس هستند. اسپیکرهای معمولی مقاومت لازم در برابر رطوبت را ندارند و پس از گذشت زمان کوتاهی دچار مشکل خواهند شد. اولین نکته‌ای که در زمان خرید بلندگو برای استخر، پارک‌های آبی و از این قبیل مکان‌ها باید در نظر گرفت، ضد آب بودن بلندگوها هست. به دلیل رطوبتی که در این فضاها وجود دارد، امکان خرابی اسپیکرها در استخر، سونا و پارک‌های آبی نسبت به مکان‌های دیگر بیشتر است. اسپیکرها انواع مختلفی دارند. اسپیکرهای سقفی، اسپیکرهای دکوراتیو و ستونی که با توجه به نیازتان می توانید آنها را فراهم نمایید. قابل ذکر هست که می توان از این سه مدل اسپیکر به طور ترکیبی در محیط مورد نظر استفاده کرد.

اسپیکر سقفی ضد آب

اسپیکرهای سقفی ضد آب دارای بدنه مقاوم در برابر رطوبت و آب و همچنین دارای یک کاور توری برای محافظت از پوسیدگی و زنگ زدگی هستند. از اسپیکرها علاوه بر پخش موسیقی به عنوان سیستم پیجینگ نیز استفاده می کنند. اسپیکرهای سقفی  به دو صورت رو کار و تو کار نصب می شوند. بلندگو eIC5154 نمونه‌ای  از اسپیکر سقفی ضد آب هست. eIC5154 از برند اکلر را می توانید از سایت رسا خریداری نمایید.

اسپیکر ستونی

این اسپیکرها به صورت استوانه‌ای ساخته شده و به شکل افقی یا عمودی بر روی دیوار نصب می شوند و بعضی از آنها بر روی پایه قرار می گیرند و جابجایی آنها راحت تر هست. معمولا در استخرهای سرپوشیده به کار میروند.

اسپیکر دکوراتیو

نوع دیگر اسپیکرها که هم برای سیستم پیجینگ و هم پخش موسیقی کاربرد دارند بلندگوهای دکوراتیو هستند. این مدل اسپیکرها به ظاهر شیکشان شناخته شده اند. اسپیکرهای دکوراتیو دارای پایه‌های قابل چرخش هستند و می توانید در تمامی زوایا تغییر جهت دهید. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این اسپیکرها، کیفیت بالا در پخش صدا هست.

آمپلی فایر

آمپلی فایرها در تجهیزات صوتی به خصوص در سیستم‌های صوتی استخر و سونا از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برای داشتن سیگنال‌های صوتی با کیفیت و صدایی با وضوح بالا  نیاز به یک تقویت کننده یا آمپلی فایر دارید. در استخر به دلیل رطوبتی که وجود دارد آمپلی فایرها باید در بیرون از آن محیط نصب شوند و برای این کار از سیستم ولتی و سری استفاده می شود. استخر بخش‌های مختلفی دارد مانند سونا، جکوزی،کافه و… موردی که در هنگام خرید آمپلی فایر باید به آن توجه کنید زون بندی می باشد. آمپلی فایرها باید بتوانند سیگنال صوتی را در هر بلنگو به صورت اصولی تقویت کند. به طور مثال زمانی که در کافه موسیقی با ولوم بالا و پر انرژی پخش می شود، بهتر است در بخش سونا آهنگ ملایم تری شنیده شود و در رختکن موسیقی پخش نشود. قابل ذکر است که لزومی به خرید آمپلی فایر مجزا برای هر بلندگو نیست برخی از آمپلی فایرها چند ورودی دارند و می توانند چند بلندگو را تقویت کنند.   

میکروفون رومیزی

سیستم پیجینگ‌ها در اماکنی مانند استخرها بسیار کاربردی هستند. زیرا در استخرها علاوه بر پخش موسیقی، بخش مهمی مربوط به اطلاع رسانی می شود. میکروفون‌ رومیزی بهترین گزینه برای سیستم صوتی استخر و سونا است. این نوع میکروفون‌ها از کیفیت بالایی برخوردارند و از فاصله دور صدا را دریافت می کنند. بخش دهانی آنها را می توانید به راحتی در تمام زوایا بچرخانید و یک دکمه‌ پیش زنگ بر روی میکروفون رومیزی تعبیه شده است که با زدن آن دکمه یک زنگ به نشانه جلب توجه پخش می شود.

فرکانس صدا در استخرهای رو باز و بسته

در استخرهای سر پوشیده پخش سیگنال از اهمیت بالایی برخودار است. زیرا در ساخت استخرها از سنگ و کاشی استفاده می شود که موجب انعکاس صدا خواهند شد. به همین خاطر به توصیه مهندسین تعداد اسپیکرهای کمتری در اینگونه فضاها نصب می شوند. همینطور در فضاهای چوبی یا پلاستیک به دلیل جذب فرکانس صدا، در آن محیط صدای با کیفیت تر و واضح تری پخش می شود. در استخرهای رو باز، صدا و نویزهای بسیاری وجود دارد. با توجه به این نکته باید از اسپیکرهایی که توان بیشتر و شدت پرتاب صدا بالایی دارند استفاده نمود. معمولا توان بلند گو با شدت پرتاب صدا اشتباه گرفته می شود و همین سبب فشار به بلندگو و آسیب پذیری آن می شود. طراحی و جای گذاری این بلندگوها از عوامل مهم به حساب می آیند.

تجهیزات صوتی مناسب استخر و سونا

اسپیکر مناسب استخر و سونا

Ecler IC6

Ecler eIC52MS

پخش کننده صوتی مناسب استخر و سونا

Ecler eSAS-BT

آمپلی فایر مناسب استخر و سونا

Ecler eHSA4-150

میکسر مناسب استخر و سونا

Ecler eSam402