سیستم صوتی باشگاه و اماکن ورزشی

سیستم صدا مناسب سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی و اماکن ورزشی

 

ارتباط موسیقی و ورزش در سیستم صدا باشگاه‌های بدنسازی و فیتنس 

موسیقی تاثیر بسزایی برروحیه و خلق و خوی افراد دارد. در اکثر اماکن عمومی شاهد وجود سیستم‌های صوتی هستیم. باشگاه‌ها یکی از اماکنی هستند که سیستم صوتی در آنجا کاربرد بسیاری دارد. گوش دادن موزیک در حین ورزش کردن، انجام حرکات را راحت تر و لذت بخش تر می کند. طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده موسیقی با تولید هورمونی به نام دوپامین موجب ایجاد حس خوب و آرامش می شود. در واقع موزیک با بالا بردن سطح آدرنالین حس هیجان را افزایش می دهد و باعث ایجاد انگیزه و سخت کوشی بیشتر می شود. همچنین با افزایش ضربان قلب و تنفس، فعالیت بدن و ذهن را نیز نظم می بخشد و در نهایت سطح تحملمان در برابر سختی‌ها بالا خواهد رفت.  

کاربرد سیستم‌های صوتی در باشگاه و اماکن ورزشی

 • ایجاد آرامش در اتاق یوگا
 • حفظ شادابی در باشگاه‌های بدنسازی
 • ایجاد تحرک بیشتر در سالن‌های ایروبیک
 • رقص در کلاس سالسا
 • حفظ ریتم در اسپینینگ و غیره 

نکات قابل توجه در نصب سیستم صوتی باشگاه

پخش صدای یکنواخت

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه نمایید یکنواختی صدا می باشد.  صدا باید در تمامی نقاط باشگاه یکسان پخش شود. عدم یکنواختی در موزیک موجب می شود در بخشی از باشگاه، صدا با کیفیت و ولوم بالا پخش شود و در بخش دیگری صدا بسیار ضعیف به گوش برسد.

زون بندی

یک سیستم صدا باید قابل انعطاف باشد، تا در موقعیت‌های ذکر شده بتواند صدای مناسب تامین نماید. همانطور که می دانید در باشگاه‌ها رشته‌های ورزشی مختلفی برگزار می شوند. به طور مثال بدنسازی، مدیتیشن، ماساژ تراپی و… بنابراین زون بندی در باشگاه‌ مسئله مهمی است که باید به آن توجه کرد. با تنظیم زون بندی سیستم صوتی باشگاه‌ها می توان در هر بخش موزیک مناسبی پخش نمود.

انتخاب موسیقی مناسب

در نهایت با انتخاب درست موسیقی، حس خوب  در ورزشکاران به وجود می آید و سبب تلاش بیشتر آنها خواهد شد. حتی اگر شما بهترین سیستم صوتی را تهیه نمایید اما موزیک مناسبی را پخش نکنید موجب نارضایتی افراد خواهد شد.

انوع تجهیزات سیستم صوتی باشگاه و اماکن ورزشی

 • اسپیکرهای مخصوص سیستم صوتی باشگاه

همانطور که می دانید موزیک یکی از عوامل اصلی در باشگاه‌ها هست که در تمام ساعات در حال پخش است. بنابراین هنگام خرید باید دقت لازم را به کاربرد تا بلندگو مناسب و خوبی را برای باشگاه خود خریداری نمایید. اسپیکرها انواع مختلفی دارند. 

 • اسپیکرهای سقفی

بلندگوهای سقفی معمولا در مکان‌هایی تقریبا بزرگ به کار می روند. این نوع بلندگوها صدا را با کیفیت و با حداقلی ترین میزان نویز به گوش می رسانند. اسپیکرهای سقفی نسبت به بلندگوهای دیگر توان پایین تری در پخش صداهایی با ولوم بالا دارند به همین منظور بهتر است در بخش‌هایی مانند اتاق ماساژ و مدیتیشن که احتیاج به پخش موزیک ملایم است و همینطور برای پیجینگ از این نوع اسپیکرها استفاده نمود.

 • اسپیکرهای دیواری

 در برخی از باشگاه‌ها برای پخش صدا از اسپیکرهای بزرگ و سنگین استفاده می شود که ظاهر زیبایی به محیط نمی بخشد. اما اسپیکرهای دیواری علاوه بر فضای کمی که اشغال می کنند، صدایی رسا و با کیفیت را به نقاط مختلف باشگاه می رسانند. این بلندگوها از قابلیت بلوتوث برخوردار اند. تمام این خصوصیات موجب شد اسپیکر دیواری انتخاب مناسب تری برای سیستم صوتی باشگاه باشد.

 • اسپیکرهای پسیو

بلندگوهای پسیو، اسپیکرهای متداولی هستند که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته اند. اسپیکرهای معمولی به تنهایی توانایی تقویت سیگنال‌های صوتی را ندارند و نیازمند یک تقویت کننده یا آمپلی فایر هستند.

 • اسپیکرهای اکتیو

بلندگوهای اکتیو بر خلاف بلندگوهای پسیو خود دارای آمپلی فایر داخلی هستند که امکان تقویت سیگنال‌های صوتی در بلنگو را دارند. با خرید اسپیکر اکتیو دیگر نیاز به آمپلی فایر مجزا ندارید. این اسپیکرها علاوه بر آمپلی فایر یک مدار کراس اوور (crossover) نیز درون خود دارند. این مدار فرکانس‌های بالا و پایین را از هم تفکیک می کند و برای آمپلی فایر ارسال می کند و دیگر نیاز به تنظیم فرکانس خروجی نیست.

 • آمپلی فایر

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره شد، برخی از اسپیکرها نیاز به تقویت کننده دارند. آمپلی فایرها صدا را تقویت می کنند و با کیفیت بالا به سمت خروجی ارسال می کنند. آمپلی فایرها علاوه بر تقویت صدا مانع قطع و وصلی و وجود نویز می شوند. و همچنین قابلیت زون بندی نیز دارند.

 • میکسرها

میکسرها سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال را دریافت می کنند و به صورت همزمان صداهای مختلف را میکس و پخش می کنند.

خرید و نصب سیستم صوتی باشگاه و اماکن ورزشی

انتخاب سیستم صوتی خوب برای باشگاه به عوامل بسیاری بستگی دارد که  برخی از آنها را در این مقاله بررسی کرده ایم. اگر شما قصد خرید و نصب سیستم صدا باشگاه و اماکن ورزشی را دارید می توانید با کارشناسان و کسانی که در این زمینه فعالیت دارند برای کسب اطلاعات بیشتر مشورت نمایید. رسا الکترونیک اطلس با ارائه خدمات نصب و فروش سیستم صوتی و همچنین مشاوره در این زمینه سعی بر این دارد که خواسته شما از سیستم صوتی خوب برای محل کارتان را بر آورده سازد.

تجهیزات صوتی مناسب باشگاه

اسپیکر مناسب باشگاه

Ecler eAmbit106

پخش کننده صوتی مناسب باشگاه

Ecler Audeo SB110P

آمپلی فایر مناسب باشگاه

Ecler HZA4-120F

ساب اکتیو مناسب باشگاه

Ecler Audeo SB110P

میکسر مناسب باشگاه

Ecler eSam603

کلمات مرتبط:

سیستم صدا برای باشگاه / بلندگو برای باشگاه / سیستم صدا مناسب باشگاه‌های ورزشی. سیستم صدا سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی و اماکن ورزشی / سیستم صدا مناسب سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی و اماکن ورزشی. سیستم صدا مناسب سالن‌ها / سیستم صدا مناسب باشگاه‌های ورزشی / سیستم صدا سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی و اماکن ورزشی. سیستم صدا سالن‌ها / سیستم صدا باشگاه‌های ورزشی / ساب ووفر برای باشگاه / اسپیکر سقفی. باند برای باشگاه /  قیمت سیستم صدا برای باشگاه  / فروش باند و میکسر. راهنمای خرید باند باشگاهی / خرید سیستم صدا باشگاه بدنسازی