دسیبل چیست؟

مفهوم دسیبل چیست ؟ دسی‌بل ، ( Decibel) ، یک واحد لگاریتمی برای بیان نسبت یک کمیت فیزیکی (معمولاً توان یا شدت) به یک مقدار مرجع مشخص است . مقدار دسیبل یک کمیت ، ۱۰ برابر لگاریتم در پایه ۱۰ نسبت مقدار واقعی آن به مقدار مرجع است . از آنجا که دسی‌بل نسبت دو کمیت فیزیکی با یکای یکسان است ، بی‌بعد است. یک دسی‌بل ، یک دهم یک بِل است ولی بِل به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً از دسیبل استفاده می‌شود .

دسی‌بل معمولاً به عنوان یکای تراز فشار صدا شناخته می‌شود، ولی علاوه بر تراز صدا ، دسی‌بل در بسیاری از اندازه‌گیری‌های علمی و مهندسی از جمله در زمینه‌های آکوستیک ، الکترونیک و کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در الکترونیک ، بهرهٔ تقویت‌کننده‌ها ، افت سیگنالها و نسبت سیگنال به نویز معمولاً برحسب دسیبل بیان می‌شوند .

واحد دسیبل ( dB ) در بسیاری از مکانها استفاده شده اما معمولا قابل درک نبوده است . در واقع زمانی که از دسیبل استفاده می شود شکل محاسبه به این صورت است که جریان حالت کنونی را نسبت به حالت قبلی آن اندازه گیری می کنند . مقادیری که با دسیبل سنجیده می شود همیشه دارای مقدار مرجع است در غیر این صورت بی معنی است . در مورد شدت صدای صوت (Sound Pressure Level ) یا SPL مقدار مرجع کمترین مقداری است که توسط گوش انسان قابل شنیدن است. یک دسیبل تغییر کمترین مقداری است که توسط گوش انسان قابل درک و فهم است . اگر دقت کرده باشید در فورم اصلی حرف آخر dB را با حروف بزرگ می نویسند , این B حرف آخر نام الکساندر گراهام بل است .

در الکترونیک مرجع هایی برای کاربرد دسیبل وجود دارد.در جدول زیر به مواردی اشاره شده.به حروف کوچک و بزرگ دقت فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *